Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

 Pre-K Grade

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Pre-K Grade

Barbara James

Nicholas Campuzano (Bil)

Ayme Mendoza (para)

 

Pictured (L -R): Mrs. James, Mr. Campuzano, Mrs. Mendoza

 Kindergarten Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Kindergarten Team

Maria David (Bil)

Teresa Hernandez (Bil)

Shanta Jackson

Lisa Nash

Claudia Paredes

Donna Reed

 

 

 1st Grade Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

1st Grade Team

STEM                      ELA                          Bilingual 

LaKeitha Archie       Pam Anderson         Karina Cazares

Lisa Gaskill              Brittany Walk            Anarosa Karydes

 

Picture (L-R) : Ms. Archie, Mrs. Walk, Mrs. Gaskill, Mrs Karydes, Ms. Cazarez, Mrs. Anderson

 2nd Grade Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

2nd Grade Team

STEM                          ELA                                    

Charlene Hampton       Molly McAnear

Dejuanica Henry          Cherish Lowery

Hany Roche (Bil)          Alma Melendez (Bil)

 

Pictured (L-R)  : Ms. Hampton, Ms. Lowrey, Mrs Henry, Mrs. Melendez, Mrs. McAnear, Mrs. Roche

 

 3rd Grade Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

3rd Grade Team

STEM                               ELA

Graciela Mendoza (bil)       Laura Concepcion(bil)

Nadia Bazan                     Norma Fearon 

Adriana Villarreal              Tiare Nieves 

Pictured (L-R) : Mrs. Mendoza, Mrs. Concepcion, Ms. Bazan, Mrs. Fearon, Mrs. Nieves, Mrs. Villarreal

 

 4th Grade Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

4th Grade Team

STEM                         ELA                          Bilingual

Allison Hillary             Shanequia Cooper       Anel Roji (ELA)

Courtney Thompson   Tamara Redix               Juan Rodriguez (STEM)

 

 

Pictured (L-R): Mrs. Roji, Mrs. Thompson, Mr. Rodriguez, Mrs. Hillary, Mrs. Redix, Ms. Cooper

 

 5th Grade Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

5th Grade Team

Abel Perez (Bil)

Adrienne Futch (Math)                       

Matthew Hawkins (Science/Writing)            

Ann-Marie John (ELA/SS)                       

 

Pictured (L-R): Mr. Perez, Ms. John, Mrs. Futch, Mr. Hawkins

 

 

 LAMP Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

LAMP Team

PE -     Jamespaul Bryant / Shaista Tariq

Music - Charlotte Hatley

Art -     Yvette Chapman

Library - Chavi Pruitt / Carol Dinkens 

 

Pictured: (top) Mrs. Hatley, Mr. Bryant, Ms. Chapman

                (bottom) Mrs. Tariq, Mrs. Pruitt, Mrs. Dinkens

 Special Education Team

Phone:

Email:

Degrees and Certifications:

Special Education Team

Adapted Behavior           CASE                       

Rene Kibler                     Olisha Gilford                   

Anthony Davis (para)         Cathy Gokey (para)              

Cornie Stewart (para)         Amanda Preston (para)

 

Inclass Support                PASS

Stephanie Burden               Horace Price 

Vanessa Grady                   Creasa Allard-Joseph (para)

Elsy Montesino 

 

Pictured (L -R):